Piknik ekologiczny w Turawie

Menu

Więcej aktualności

Zakończenie roku szkolnego

21 czerwca o godzinie 9:00 po raz ostatni przed wakacjami wszyscy usłyszeli szkolny dzwonek. Uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły i niektórzy rodzice zebrali się w udekorowanej

Wycieczka klasy IV do Opola

W środę 19 czerwca 2024 r. uczniowie kl. IV udali się na wycieczkę do Opola. Tam zostali oprowadzeni po Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz zapoznani ze

Pożegnanie Przedszkolaka

 „Być starszym to marzenie dzieci, A przecież czas tak szybko leci, Mija godzina za godziną, Nim się spostrzegłeś rok upłynął!”                                  Jan Brzechwa

Animatorzy w naszym Przedszkolu

20. czerwca Rada Rodziców zaprosiła do naszego Przedszkola animatorów, którzy umilili nam ostatnie chwile spędzone w przedszkolu przed wakacjami. Animatorzy przeprowadzili serię ciekawych zabaw ruchowych

We wtorek 28 maja uczniowie klas IV, V i VII byli na wycieczce szkolnej w Turawie na pikniku ekologicznym. Przygotowano dla nich 11 stanowisk. Przy każdym spędzili po 15 minut. Wydarzenie to zostało zorganizowane przez Lokalną Grupę Działania „Kraina Dinozaurów”. Atrakcją była rozgrzewka z Dinozaurem.

Uczniowie jeździli na pięcioosobowym rowerze, co sprawiło im dużo radości. Otrzymali przydatne wskazówki od pracowników Nadleśnictwa Turawa na temat tego, jak zachować się w lesie w razie zabłądzenia. Zobaczyli, jakie zwierzęta żyją w polskich lasach oraz usłyszeli ich odgłosy. Na innym stanowisku rozmawiali nt. odnawialnych i nieodnawialnych źródeł energii. Brali udział w konkursach z nagrodami.

Przygotowywali też sok jabłkowy. Polegało to na tym, że wytwarzali prąd na rowerze, który był podłączony do wyciskarki. Im szybciej pedałowali, tym więcej soku wytwarzali. Zaangażowani też byli w krojenie jabłek. Na koniec odbyła się degustacja soku.

Zaciekawili się opowieściami pani Iwony Wajrach z Gospodarstwa Agroturystycznego „Uroczysko” na temat ziół i jadalnych kwiatów, które pokazywała, dawała powąchać i spróbować. Na koniec mogli spróbować wafla z miodem pokrzywowym.

Chwilę później badali wodę, sprawdzali, jak jest zanieczyszczona ta z rzeki. Po czym przefiltrowywali ją przez kamienie, ziemię i piasek. Obserwowali cały proces i wyciągali wnioski.

Przypomnieli sobie, jak ważne jest dbanie o środowisko, a także segregowanie śmieci. W drewnianych ramkach lub słojach z dinozaurem tworzyli kompozycje z polnych roślin i kwiatów. Mogli je na koniec zabrać do szkoły.

Jednym ze stanowisk zajmowały się panie ze Stowarzyszenia Przyjaciół Bierdzan. Tam, na materiałowych torbach odbijali liście. Wspaniała zabawa polegająca na tłuczeniu w deskę gumowym młotkiem.

Była też zabawa z przeciąganiem liny i chustą animacyjną. W ten ciepły, słoneczny dzień każdy chętnie zajadał lody i nawadniał się wodą lub sokiem. Uczniowie mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie z Dinozaurem.

Udział w pikniku wszystkim bardzo się podobał. Szczególnie jego walory zabawowe i edukacyjne.

Skip to content