POWITANIE WIOSNY – KULTYWOWANIE TRADYCJI

Menu

Więcej aktualności

Dzień Białych Skarpetek

Zwyczajne, białe – a jednak mają swój jeden dzień w roku: białe skarpetki! Właśnie dzisiaj, 30 listopada, w Dniu Białych Skarpetek wskoczyły na nasze stopy

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat

Zabawy na śniegu

Korzystając z uroków tegorocznej zimy przedszkolaki bawiły się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając śnieżkami i

Andrzejki

29 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Andrzejki, a więc wróżby i świetna zabawa. Hokus pokus, czary mary niech się spełnią Andrzejkowe czary! Tymi słowami

Marzanna, zwana również śmiercichą, moreną lub śmiertką, to kukła symbolizująca zimę, choroby i zło. Ponieważ nie chciano, by cokolwiek zakłócało nadejście wiosny, dlatego też chętnie topiono marzannę. Dawniej zwyczaj ten obchodzono w czwartą tzw. białą Niedzielę wielkopostną. Kiedyś marzanny byly wykonane ze slomy uformowanej w ludzką postać, ubraną w białe płótno lub obrzędowy strój ludowy. Dzieciom zezwalano na ciągnięcie kukły przez wieś, brudzenie jej błotem tak, by odechciało się jej zostać na dłużej. Mieszkańcy wynosili marzannę poza wieś, gdzie wrzucano ją do wody lub palono. Nie wolno bylo pod żadnym pozorem wyciągać jej z opresji ani odwracać się w jej stronę. Po zniszczeniu kukły dzieci szybko uciekały do domów, uważając, by się nie potknąć, bo to wróżyłoby późną i zimną wiosnę. Po zniszczeniu  marzanny do wsi wprowadzano zieloną gałąź – symbol wiosny, udekorowaną wstążkami, kwiatami podczas śpiewów obnoszono po wsi.

W naszej szkole również kultywujemy tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczniowie wykonali kolorowe marzanny z którymi przeszli ulicami wsi . Po spacerze w sali gimnastycznej, każda z klas inspirowana wycieczką malowała farbami ” Wiosnę”.

 

Skip to content