POWITANIE WIOSNY – KULTYWOWANIE TRADYCJI

Menu

Więcej aktualności

Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej

„Jeśli  chcesz, aby  Twoje  dzieci  były  inteligentne – czytaj  im  bajki. Jeśli  chcesz, aby  były  bardziej  inteligentne – czytaj  im  więcej  bajek”. (Albert Einstein)  

Wizyta Policji

8 maja nasze przedszkole odwiedziła policja. Panie z policji przeprowadziły zajęcia edukacyjne na temat bezpieczeństwa dzieci w domu i w przedszkolu. Wytłumaczyły dzieciom jak należy

Zajęcia edukacyjne z leśniczym

29.04 odwiedziła naszych przedszkolaków pani Kasia z Nadleśnictwa w Turawie. Spotkaliśmy się w parku za Ochotniczą Strażą Pożarną w Bierdzanach gdzie dzieci musiały wykonać odpowiednie

Marzanna, zwana również śmiercichą, moreną lub śmiertką, to kukła symbolizująca zimę, choroby i zło. Ponieważ nie chciano, by cokolwiek zakłócało nadejście wiosny, dlatego też chętnie topiono marzannę. Dawniej zwyczaj ten obchodzono w czwartą tzw. białą Niedzielę wielkopostną. Kiedyś marzanny byly wykonane ze slomy uformowanej w ludzką postać, ubraną w białe płótno lub obrzędowy strój ludowy. Dzieciom zezwalano na ciągnięcie kukły przez wieś, brudzenie jej błotem tak, by odechciało się jej zostać na dłużej. Mieszkańcy wynosili marzannę poza wieś, gdzie wrzucano ją do wody lub palono. Nie wolno bylo pod żadnym pozorem wyciągać jej z opresji ani odwracać się w jej stronę. Po zniszczeniu kukły dzieci szybko uciekały do domów, uważając, by się nie potknąć, bo to wróżyłoby późną i zimną wiosnę. Po zniszczeniu  marzanny do wsi wprowadzano zieloną gałąź – symbol wiosny, udekorowaną wstążkami, kwiatami podczas śpiewów obnoszono po wsi.

W naszej szkole również kultywujemy tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczniowie wykonali kolorowe marzanny z którymi przeszli ulicami wsi . Po spacerze w sali gimnastycznej, każda z klas inspirowana wycieczką malowała farbami ” Wiosnę”.

 

Skip to content