POWITANIE WIOSNY – KULTYWOWANIE TRADYCJI

Menu

Więcej aktualności

Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach

Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach publicznych Gminy Turawa w roku 2023 (rok szkolny 2022/2023) Szanowni Państwo, Przedszkola publiczne jako placówki nieferyjne funkcjonują przez cały rok

Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosenna łąka”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs dla dzieci przedszkolnych „Wiosenna łąka” został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 7 prac. Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom artystyczny i spełniły

Dzień Mamy i Taty

W dniu 30 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci przedszkolne przygotowały dla swoich kochanych rodziców wiersze,

Wizyta policji w przedszkolu

16 maja nasze przedszkole odwiedziły panie policjantki, które  przybliżyły dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniały numery alarmowe. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła

Marzanna, zwana również śmiercichą, moreną lub śmiertką, to kukła symbolizująca zimę, choroby i zło. Ponieważ nie chciano, by cokolwiek zakłócało nadejście wiosny, dlatego też chętnie topiono marzannę. Dawniej zwyczaj ten obchodzono w czwartą tzw. białą Niedzielę wielkopostną. Kiedyś marzanny byly wykonane ze slomy uformowanej w ludzką postać, ubraną w białe płótno lub obrzędowy strój ludowy. Dzieciom zezwalano na ciągnięcie kukły przez wieś, brudzenie jej błotem tak, by odechciało się jej zostać na dłużej. Mieszkańcy wynosili marzannę poza wieś, gdzie wrzucano ją do wody lub palono. Nie wolno bylo pod żadnym pozorem wyciągać jej z opresji ani odwracać się w jej stronę. Po zniszczeniu kukły dzieci szybko uciekały do domów, uważając, by się nie potknąć, bo to wróżyłoby późną i zimną wiosnę. Po zniszczeniu  marzanny do wsi wprowadzano zieloną gałąź – symbol wiosny, udekorowaną wstążkami, kwiatami podczas śpiewów obnoszono po wsi.

W naszej szkole również kultywujemy tradycje związane z pożegnaniem zimy i powitaniem wiosny. Uczniowie wykonali kolorowe marzanny z którymi przeszli ulicami wsi . Po spacerze w sali gimnastycznej, każda z klas inspirowana wycieczką malowała farbami ” Wiosnę”.

 

Skip to content