„Oskar i pani Róża” w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza

Menu

Więcej aktualności

Dzień Białych Skarpetek

Zwyczajne, białe – a jednak mają swój jeden dzień w roku: białe skarpetki! Właśnie dzisiaj, 30 listopada, w Dniu Białych Skarpetek wskoczyły na nasze stopy

Dzień Pluszowego Misia

Dzień Pluszowego Misia Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada na całym świecie obchodzony jest Dzień Pluszowego Misia. Zabawka ta od prawie 120 lat

Zabawy na śniegu

Korzystając z uroków tegorocznej zimy przedszkolaki bawiły się na śniegu w naszym przedszkolnym ogrodzie. Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu, zjeżdżając na sankach, rzucając śnieżkami i

Andrzejki

29 listopada odbyły się w naszym przedszkolu Andrzejki, a więc wróżby i świetna zabawa. Hokus pokus, czary mary niech się spełnią Andrzejkowe czary! Tymi słowami

Spektakl o bolesnych doświadczeniach, uczący, że należy doceniać każdą chwilę i każdy dzień tak, jakby był naszym ostatnim. Dotykający spraw najtrudniejszych i tematów na co dzień omijanych – „Oskar i pani Róża”. Teatr Nowy gościł naszych uczniów z klas IV, VI i VIII.

Zwiedzaliśmy również Sztolnię królowej Luizy. Strefą naszego działania była Kopalnia Wynalazków. Dowiedzieliśmy się, do czego służyła łaźnia łańcuszkowa. Widzieliśmy aparaty ratunkowe. Mogliśmy wirtualnie zobaczyć wybuch metanu w kopalni i zawalenie się stropu. Z bliska mogliśmy podziwiać wieżę szybową „Carnall”, weszliśmy nawet na pierwszy poziom. Poznaliśmy górnicze godło. Ogromne wrażenie zrobiła na nas maszyna parowa pochodząca z 1915 r.

Byliśmy w szybie „Carnall”. Widzieliśmy ładowarkę chwytakową Gryf, która służyła do odkopania zasypanego szybu. Zainteresowały nas ceglane łuki, które wzmacniały strop. Poznaliśmy różnicę między sztolnią a kopalnią.

W czasie zwiedzania byliśmy podzieleni na grupy i uzupełnialiśmy karty pracy. A na koniec wyjechaliśmy ze sztolni podwieszaną kolejką spalinową. Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę zawieszki, tematycznie związane z pracą górników.

Ta wspaniała wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

          

Skip to content