„Oskar i pani Róża” w Teatrze Nowym w Zabrzu oraz zwiedzanie Sztolni Królowa Luiza

Menu

Więcej aktualności

Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach

Organizacja dyżurów wakacyjnych w przedszkolach publicznych Gminy Turawa w roku 2023 (rok szkolny 2022/2023) Szanowni Państwo, Przedszkola publiczne jako placówki nieferyjne funkcjonują przez cały rok

Rozstrzygnięcie konkursu „Wiosenna łąka”

Z przyjemnością informujemy, że konkurs dla dzieci przedszkolnych „Wiosenna łąka” został rozstrzygnięty. Na konkurs wpłynęło 7 prac. Wszystkie prace prezentowały wysoki poziom artystyczny i spełniły

Dzień Mamy i Taty

W dniu 30 maja odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty. Uczniowie klas 1-3 oraz dzieci przedszkolne przygotowały dla swoich kochanych rodziców wiersze,

Wizyta policji w przedszkolu

16 maja nasze przedszkole odwiedziły panie policjantki, które  przybliżyły dzieciom podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się po drogach oraz przypomniały numery alarmowe. Jednak największym  zainteresowaniem cieszyła

Spektakl o bolesnych doświadczeniach, uczący, że należy doceniać każdą chwilę i każdy dzień tak, jakby był naszym ostatnim. Dotykający spraw najtrudniejszych i tematów na co dzień omijanych – „Oskar i pani Róża”. Teatr Nowy gościł naszych uczniów z klas IV, VI i VIII.

Zwiedzaliśmy również Sztolnię królowej Luizy. Strefą naszego działania była Kopalnia Wynalazków. Dowiedzieliśmy się, do czego służyła łaźnia łańcuszkowa. Widzieliśmy aparaty ratunkowe. Mogliśmy wirtualnie zobaczyć wybuch metanu w kopalni i zawalenie się stropu. Z bliska mogliśmy podziwiać wieżę szybową „Carnall”, weszliśmy nawet na pierwszy poziom. Poznaliśmy górnicze godło. Ogromne wrażenie zrobiła na nas maszyna parowa pochodząca z 1915 r.

Byliśmy w szybie „Carnall”. Widzieliśmy ładowarkę chwytakową Gryf, która służyła do odkopania zasypanego szybu. Zainteresowały nas ceglane łuki, które wzmacniały strop. Poznaliśmy różnicę między sztolnią a kopalnią.

W czasie zwiedzania byliśmy podzieleni na grupy i uzupełnialiśmy karty pracy. A na koniec wyjechaliśmy ze sztolni podwieszaną kolejką spalinową. Wszyscy uczestnicy otrzymali na pamiątkę zawieszki, tematycznie związane z pracą górników.

Ta wspaniała wycieczka bardzo się wszystkim podobała.

          

Skip to content